Turecko

země na pomezí Evropy a Asie

Opalování v Turecku

Různé klimatické zóny

Turecko je bezpochyby velká a pestrá země. A to ne pouze svým územím a společensky, ale také ve smyslu počasí. Pouhá třicetina tureckého území se nalézá na evropském kontinentu. Zbytek, plných 96%, se pak rozkládá na kontinentu asijském. Dá se tedy důvodně předpokládat, že vzhledem k velkému území existují mezi konkrétními regiony značné teplotní rozdíly. A je tomu skutečně tak. Dalo by se říci, že co region v Turecku, to jiné klima.

Kdy jet kam?

Rok co rok se popularita Turecka zvětšuje a počet lidí přijíždějících do Turecka má vzestupnou tendenci. Které období je nejvhodnější na návštěvu Turecka? Protože Turecko zeměpisně patří do subtropického pásu, je nutno myslet na to, že v průběhu léta jsou tady teploty skutečně vysoké a na středoevropana je skutečně horko. Sezóna v Turecku začíná už v květnu a končí v půlce října. Západní část Turecka, kam patří třeba středisko Bodrum, omývá Egejské moře. Teploty se začátkem května se v těchto zeměpisných šířkách pohybují kolem 23 °C a tak je už zjara koupání v moři velmi příjemné. Léto tu končí ale téměř o měsíc dříve než na jižním pobřeží podél Turecké riviéry.

Přestože jsou břehy na Turecké riviéře o stovky kilometrů jižněji než nejznámější prázdninová střediska u Egejského moře, teploty vzduchu a vody tu jsou velice podobné jako v západní části Turecka. Pobřeží na jihu a zdejší letoviska Alanya, Side, Belek a Kemer jsou zřejmě nejoblíbenějšími mezi letovisky na jihu. A jejich velkou výhodou je fakt, že i v říjnu se tu ještě dá příjemně vykoupat v prohřátém moři.

Pozor na ostré slunce

V každém případě je však potřeba pamatovat na fakt, že slunce u moře opaluje jinak než v našich zeměpisných šířkách. Z tohoto důvodu je nutné dbát na pečlivou ochranu před slunečním svitem tak, aby se dovolená neproměnila v noční můru hned po pár hodinách na slunci. Na intenzivní sluneční záření si musí pokožka zlehka přivykat a nic se nesmí přehánět.

Vždy je nutné si s sebou přibalit opalovací krém minimálně s faktorem 15. Nedoporučuje se užívat nižší! Optimální je více než 20 a krém by měl mít oba UV filtry (A i B). Pro děti se doporučuje opalovací krém s faktorem 30.

Naturismus

Příznivci opalování bez plavek musí myslet na fakt, že pobývají v muslimské zemi. Neplatí tu přímo zákaz opalování bez plavek, ale doporučuje se si tento způsob opalování nechat spíše k hotelovému bazénu a neprovokovat zdejší obyvatelstvo. Na veřejných plážích by návštěvníci Turecka měli dodržovat zvyklosti místních.