Turecko

země na pomezí Evropy a Asie

Side na Turecké riviéře

Historické město

Město Side patří mezi nejoblíbenější letoviska na Turecké riviéře. Leží asi 75 km na východ od Antalye a řadí se k největším z měst v Turecku. Jím poskytované služby a vybavenost uspokojí každého návštěvníka a tento fakt je pravděpodobně jedním z důvodů, proč si turisté letovisko Side obvykle vybírají jako místo pro letní dovolenou.

Slunce a moře

Čas strávený v Side reprezentuje hlavně křišťálově čisté moře, dostatek slunce a nádherné pláže. Kromě odpočinku na pobřeží slibuje na poznávání historie zaměřeným návštěvníkům dostatek možností, kam se vydat za poznáváním historie a kultury z dob antiky a středověku.

Staré a nové město

Side se dá rozdělit na dvě oblasti. Moderní část, která se točí kolem turistiky a kde také byly postaveny nové hotely. Stará část je pak ta, ve které je možné obdivovat starověké pozůstatky, historické vykopávky a starobylé domky, v nichž jsou v současné době otevřeny obchůdky s nejrůznějším zbožím. Obě části mají něco do sebe a určitě stojí za návštěvu obě dvě. Z nejznámějších památek třeba zmínit alespoň úchvatný amfiteátr Aspendos, kde se při troše štěstí dá shlédnout i nějakou divadelní hru.

Pláže

V Side je pláž oblázková i písčitá. Zda budou turisté do moře scházet po písku či oblázcích záleží pouze na tom, na které straně letoviska se právě nalézají. Obě dvě nabízejí turistům širokou paletu mnoha vodních a plážových sportů. Pláž na východě je pokryta kamínky a oblázky. Z tohoto důvodu tu bývá doporučováno vzít si boty do vody. Na druhou stranu ale bývá méně obsazená než písčitá pláž v západní části Side. Díky jemnému písku se na západní části letoviska koncentruje největší množství turistů.

Nákupy

Kromě plavání v moři a dalších sportovních aktivit jsou v Side populární činností též nakupování. V místních obchůdcích se dá nakoupit spousta tradičních výrobků z kůže a šperky. Dohadování u obchodníků o ceně patří k nezbytnému koloritu a zvuky z tržiště se dají zaslechnout až dlouho do noci. Výsledkem dlouhého smlouvání však ale může být pořízení zboží za moc výhodnou cenu.