Turecko

země na pomezí Evropy a Asie

Istanbul

Historická metropole

Istanbul je určitě nejznámější, nejmodernější a současně největší město v Turecku. V minulosti byl známý též coby Bizantion, Konstantinopole nebo Cařihrad. Nalézá se současně na 2 světadílech, v Evropě a Asii. Obě části jsou spojeny a současně odděleny úžinou Bospor. Nejvíce slavných staveb leží na evropském kontinentě.

Doprava

Centrum Istanbulu bývá během hlavní sezóny vcelku přelidněné a silnice ucpané. K přepravě bývá doporučováno využívat spíše veřejnou dopravu, neboť osobním automobilem či taxíkem trvá cesta k cíli obvykle o dost déle. Způsob dopravy je stejný jak pro metro, tramvaj nebo autobusy ale i lodě. Vždy je třeba zakoupit kupon, jež se použije v turniketu a ten turisty vpustí dovnitř. S použitím těchto dopravních prostředků se dál dostat k nejvýznamnějším památkám v Istanbulu.

Topkapi

Prohlídka paláce Topkapi, jedné z nejvýznamnějších památek ve městě, zabere asi půl dne. Nejlepší je stavbu navštívit v brzkých ranních hodinách, neboť tak se dá vyhnout velkým davům a návštěvu si pak každý může lépe vychutnat. Za vstup se platí kolem 35 tureckých lir, za tento obnos se ovšem turistům naskytne pohled na skutečné skvosty. Už pouze sultánův trůn posetý drahokamy či obrovský diamant nebo četné smaragdy stojí za podívanou.

Modrá mešita

Návštěvníky obvykle láká také Modrá mešita (mešita sultána Ahmeda). Do mešity je vstupné dobrovolné a je potřeba vzít si vhodné oblečení. V případě, že by byla turistovi vidět kolena nebo by měl odhalená ramena, je třeba zapůjčit velký přehoz, kterým se zahalí. Je třeba mít na paměti, že jde o posvátné místo a tak je nutné chovat se tiše a nerušit jiné návštěvníky.

Další památky

Modrá mešita a palác Topkapi náleží zřejmě k nejznámějším památkám v Istanbulu, ale rozhodně nikoliv k jediným. Turisté mohou své další kroky směřovat k Ayi Sofyi, Tulipánové mešitě, známému bazaru Kapali Carsi, Konstantinovu sloupu popřípadě k cisterně Yerebatan Saray.

Brána Orientu

Během času stráveného v tureckém Istanbulu se velká část turistů cítí jako v jiném světě. Ne nadarmo se říká, že je bránou Orientu. A co potom v Istanbulu prožít dovolenou?

Tags