Turecko

země na pomezí Evropy a Asie

Alanya v Turecku

Prosluněná Alanya

Dovolenková oblast s názvem Alanya se nalézá v jižní části Turecka. Město a jeho okolí se rozprostírá v příjemném prostředí u paty majestátného a na desítky kilometrů jasně viditelného pohoří Taurus. Z jedné strany obklopena lesy a loukami a ze strany druhé pobřežím náleží část tat tureckého jižního pobřeží kolem města Alanya k vyhledávaným místům turistů, kteří vyhledávají především poklidnou a ničím nerušenou příjemnou dovolenou.

Na Turecké riviéře

Břehy kolem Alanye jsou omývány vodami vyhřátého Středozemního moře. Tato oblast se často nazývá Turecká riviéra. Region turistům garantuje příjemné klima po celý čas jejich zasloužené dovolené. V průběhu hlavní sezóny se zde teploty standardně hýbou okolo 30 stupňů Celsia. Nebe nad hlavami turistů je pak většinu času azurově modré. Ale i po zbytek roku se v této oblasti průměrné teploty pohybují kolem 21 stupňů. Takové teploty jsou na naše středoevropské podmínky doslova letní a během dovolené u moře jde o vítané hodnoty.

Pláže

Pobřeží kolem Alanye je lemováno dlouhými písčitými plážemi. Konzistence plážového písku se liší místo od místa, od jemňoučkého písku až po mnohem hrubější s malými kamínky. Mezi nejznámější pláže v blízkosti Alanye patří 100%-ně Kleopatřina pláž. Své jméno dostala podle egyptské panovnice Kleopatry, jež tady údajně očarována zdejší přírodou smočila své tělo v mořských vlnách.

Nachází se na západ od Alanye a její jediným záporem může pro někoho být celkem svažitý terén. V případě, že by náhodou někoho na pláži omrzelo koupání nebo další plážové radovánky, můžete se vydat na prohlídku jeskyně Damlatas. Ta se nalézá v její těsné blízkosti a traduje se o ní, že vzduch v jeskyni velice blahodárně působí na návštěvníky s dýchacími komplikacemi.

Historie

Zájemci o historii a památky mohou v okolí Alanye poznávat ruiny několika starobylých měst. Cestou do Alanye jsou již z dálky viditelné a vysoko se tyčící středověké hradby a rozvaliny historické pevnosti, která v minulosti chránila místní před útoky z moře. Návštěva zdejšího hradu je také na programu mnoha turistů. Z hradeb okolo hradu mají návštěvníci celou oblast doslova jako na dlani.

Po náročně prožitém dni je nejlepší doba na okoštování zdejší chutné kuchyně. A kde jinde si dát světově proslulý kebab než právě zde, na Středomořském pobřeží Turecka?