Turecko

země na pomezí Evropy a Asie

Bodrum

Oblíbený poloostrov

Poloostrov Bodrum v Turecku patří k nejzajímavějším místům této překrásné země na pomezí Evropy a Orientu. Svými přírodními skvosty a příjemným podnebím vábí nejen turisty ze všech koutů světa, ale též různé umělecky založené jedince. S oblibou tu tráví své dny volna i turecké celebrity a movití Turci. To je důvodem, proč bývá Bodrum často považován za takové turecké Saint Tropez.

Za luxus se připlácí

Při úvahách o dovolené v této destinaci mohou turisty, především během nejvyšší sezóny, zarazit relativně drahé hotely. Ale mimo hlavní sezónu, nebo pokud se podaří přijít na zajímavý last minute zájezd do Turecka, je možné se sem přicestovat za velmi příznivou a příjemnou cenu. Teprve na Bodrumu návštěvníci obvykle chápou, proč je tato část egejského pobřeží velmi často řazena mezi turecké přírodní klenoty.

Pláže

Koupat se v moři u Bodrumu se turisté mohou jak na písečných plážích, tak též na plážích skalnatých. Na výběr mají také mezi mírným vstupem do moře po písečném dně nebo strmějšími skalisky. Velká část místních pláží se pyšní Modrou vlajkou jak za čistotu vody, tak také samotných pláží. A i pokud návštěvníci patří spíše k těm, kteří preferují klidnou dovolenou a opalování se na pláži a ne k aktivním jedincům dychtícím po vědění, by si v žádném případě neměli nechat ujít výlet k nedalekým ruinám Halikarnasského mauzolea, jednoho ze sedmi antických divů světa.

Původně řecké území

Ještě začátkem 30. let minulého století tvořili většinu místních obyvatel především ortodoxní Řekové. A tak je z vesnic až do současnosti cítit původní antické Řecko. Tu ještě znásobují rozvaliny kostelíků, staré kamenné domy nebo větrné mlýny. A vzhledem k malé vzdálenosti od ostrovů Kos a Rhodos se dá dovolená zpestřit výletem na jeden z nich.

Město Bodrum

Nejpopulárnějším místním letoviskem je stejnojmenné město Bodrum, v antice nazývané Halikarnas. Ve starém centru města je k nalezení promenáda, která je lemována uličkami s velkým množstvím obchůdků, barů, kaváren a taveren. A zdejší starý přístav je v poslední době hojně vyhledáván coby kotviště luxusních jachet z celého světa.

Gumbet

Na jižním pobřeží poloostrova, necelé 3 kilometry od Bodrumu, se nachází město Gumbet. To se rozkládá podél jedné z nejdelších a nejoblíbenějších pláží na Bodrumu. Pláž má písečný povrch a do moře se zde vstupuje velmi pozvolna. Lemují ji tamaryšky a je oblíbeným cílem rodin s dětmi, které na Bodrum během dovolené přijely.