Turecko

země na pomezí Evropy a Asie

Peníze v Turecku

Jak platit na dovolené

Na dovolenou do Turecka se turistům doporučuje mít s sebou kvůli směně jak americké dolary, tak evropská eura. Během výměny určitého obnosu by měli dávat pozor a nesnažit se výhodnou směnu s každým, kdo je uprostřed města zastaví, byť s napohled dobrým kurzem.

Měnit eura popřípadě dolary by měli nejlépe přímo na letišti, popřípadě v turisticky významných regionech. Kdo vyhledává nejlepší kurz, měl by zajít do směnárny, která se nachází někde uprostřed v některém z velkých měst. Turisté by nikdy neměli věřit jiným kurzům než vyvěšeným na ceduli a obnos je rozhodně třeba pokaždé zkontrolovat. Velmi často bývají totiž peníze přepočítávány zcela rozdílným kurzem než který je uveden na ceduli. I využití kreditní karty je možné a využívá ji stále více jedinců. A to jak na platby za zboží či služby tak na vybírání z bankomatů.

Turecká měna

Turecká měna se nazývá lira a bývá zapisována TL (v kurzovních lístcích TRY). Jedna lira se dál dělí na 100 kurušů. Na papírových bankovkách je portrétován Mustafa Atatürk. Mince jsou k dispozici v hodnotách 5, 10, 25, 50 kurušů a jedné liry, bankovky se tisknou v hodnotách 5, 10, 25, 50 lir a největší bankovka je 100 lir.

Celní omezení

Jako v případě jiných zemí, tak také z Turecka není dovoleno vyvážet některé věci, zejména ty starší než 20 roků. Každý z návštěvníků by si měl koupi nějakého nákladnějšího upomínkového předmětu pečlivě promyslet a měl by být opatrný. Za vážný přestupek je považováno vyvážení kousků či keramických předmětů, které nalezli. Myslet by měli i na to, že bez cla se smí vyvážet jen věci, které nepřesahují hodnotu 500 Euro.

Není radno zapomenout na cigarety. To je první otázka, která zajímá v první řadě náruživé kuřáky. Za zvýhodněnou cenu si mohou dovést 200 kusů cigaret nebo 50 kusů doutníků. Dále pak 1 kilo kávy, 500 gramů čaje, kilo cukrovinek, 1 kg čokolády a 1 láhev alkoholu. I drogérie je omezena na 5 ks parfému.

Tags
,