Turecko

země na pomezí Evropy a Asie

Vnitrozemská Kappadokie

Skvost ve vnitrozemí

Hluboko ve středním Turecku se ukrývá známá oblast, nazývaná Kappadokia. Ta patří spolu s Pamukkale k nejnavštěvovanějším částem vnitrozemského Turecka. Dalo by se říci, že se jedná o jakési skryté městečko, jež bylo vytvořené z poddajného sopečného popela. Tento popel se postupem času změnil na dobře opracovatelný, ovšem dostatečně pevný kámen. Vznik této sopečné horniny je datován před 30.000.000 lety. V tu dobu zde vybuchla sopka a následně došlo k pokrytí celé krajiny sopečným prachem. Díky příhodným vlastnostem tohoto materiálu si zdejší obyvatelstvo začalo do zdejších skal útvarů hloubit domy. Postupně se tak začalo objevovat zdejší skalní město. Dnes tento neobvyklý úkaz z dálky evokuje zkamenělý les, popřípadě jakési duny z písku.

Úkryt pod zemí

Kappadokijská údolí jsou tvořena horninou, hrající vícero barvami. Dobře rozeznat se v těchto místech dají celá sídla, podobající se gigantickým skalním hradům. Ztvrdlý sopečný popel je velice měkký a je možné jej jednoduše tvarovat. Výsledkem toho jsou provrtané obrovské skály, ve kterých se nalézá tolik místností, že původní skály už nezbylo nic kromě tenkých oken a stěn místností. Po vpádech arabských kmenů začali zdejší obyvatelé své příbytky stavět pokud možno pod zemským povrchem tak, aby nebyly na první pohled viditelné a aby je bylo možné lépe chránit. To dalo vzniknout celé řadě podzemních měst a chrámů, kde místní trávili svůj čas hlavně pod zemí.

Sopka Erciyes Dagi

Pohled na skalní města stojí opravdu za to. Kousek od Kappadokie se nachází vrchol sopky Erciyes Dagi, který by byla škoda minout. Tento vulkán má totiž, spolu s člověkem, tuto nádheru na svědomí. V čase své dovolené v Turecku je možné se na tato místa vydat a procházet se vesničkou, která byla zabudovaná do krajiny kamene a skal. Ještě dodnes jsou některá tato obydlí využívána místními obyvateli k bydlení. Orientaci usnadňují ukazatele, které turisty vedou. Poznávání trvá asi hodinu a není doporučováno, aby do těchto míst chodili lidé s klaustrofobií.

K ubytování v okolí Kappadokie je možno využít okolní města jako kupříkladu Göreme, Ürgüp, Avanos či Ortahisar.