Turecko

země na pomezí Evropy a Asie

Kde se v Turecku potápět?

O potápění se zajímá stále více Čechů

Krásné a opečovávané pláže, průzračná voda, spousta zábavy, památky, ale také zážitky jsou hlavními lákadly pro návštěvníky, kteří se i v tomto roce rozhodli vycestovat na dovolenou do jedné z evropských či jiných zahraničních destinací. Velkému zájmu se těší kurzy s výukou potápění, které loni absolvovalo několik tisíc českých turistů.

Atraktivní Turecko

Ani letos to s největší pravděpodobností nebude jiné a mezi oblíbené potápěčské destinace bude pochopitelně opět patřit Turecko. Oblast Turecké riviéry je známá svými čistými plážemi a čistým mořem. Z toho důvodu si ji ke svým začátkům s potápěním volí mnoho turistů. Nejoblíbenější a vyhledávaná letoviska jsou Alanya, Antalya, Marmaris či Bodrum.

Od jara do podzimu

Nejčastější způsob, který turisté volí k výletům za potápěním, je zapůjčení člunu. Vyjedou dále na moře a nabídne se jim moře tak průzračné, že z člunu lze vidět až na dno. Právě u mořského dna je možné v absolutní samotě pozorovat hejna ryb a mořských živočichů. Při velkém štěstí se dá zahlédnout karety obrovské a karety obecné, stejně jako hejna delfínů, kteří obvykle doprovázejí lodě a vyskakují nad mořskou hladinu. Velkou výhodou Turecka je skutečnost, že je možné se potápět v průběhu celé sezóny, od jara do listopadu.

Zájezdy do Turecka jsou v nabídkách českých cestovek na prvních příčkách co do popularity. Hezká řádka turistů pak preferuje Tureckou riviéru jako region pro získání prvních zkušeností s potápěním. Navíc se dá na místě výstroj vypůjčit a zaplatit si konkrétní potápěčský kurz.

Populárním potápěčským místem je gallipolský poloostrov, neboť v podél pobřeží lze spatřit vraky lodí z dob války o toto území. Vykopávky je možné naopak zhlédnout v Bodrumu. Pozor však na tuto oblast, zde jsou ponory povoleny jen v určitých lokalitách. Velkou lahůdkou je pak ostrov Kek, na němž se dá spatřit pod hladinou celé zatopené město, vraky nejrůznějších plavidel nebo jeskyně zatopené vodou. Ve vodách Egejského moře se mohou potápěči ponořit i k potopenému dopravnímu letadlu Airbus.