Turecko

země na pomezí Evropy a Asie

Dovolená v Turecku

Rozmanitá země

Je všeobecně známo, že Turecko je zajímavou a bezpochyby též rozmanitou zemí. Většina území leží na asijském kontinentu a jen jeho nejzápadnější cípy leží v Evropě. Díky rozloze 780.000 kilometrů čtverečních se Turecko řadí mezi větší země světa. Tomu koresponduje také počet obyvatel, kterých je téměř 70 miliónů. Rozmanitost Turecka z něj činí destinaci vhodnou k dovolené a odpočinku.

Skvělé místo pro dovolenou

Turecko svým návštěvníkům poskytuje vše, co lze v současnosti během dovolené u moře nebo třeba i ve vnitrozemí očekávat. Nachází se zde vysoké hory, vhodné pro turistiku, hezké a čisté moře, dlouhé písečné pláže a pochopitelně i plno antických a středověkých památek. Vše je skvěle prolnuto takovým způsobem, že si každý může naplánovat a rozvrhnout opravdu na zážitky bohatou dovolenou. V Turecku je možné každý den absolvovat úplně rozdílné aktivity.

Nádech Orientu

Většinu turistů na pomezí mezi Evropu a Asie přivádí jiná kultura. A ačkoliv se jedná o zemi s muslimským vlivem, není nutné se bát, že by obyvatelé Turecka měli cokoliv společného s muslimským fanatismem. Právě naopak, Turci jsou velice pohostinní a přátelští. Lze říct, že v některých případech až neodbytní. Kolemjdoucí zvou na vypití čaje a pořád někoho zastavují a diskutují s ním. Je třeba konstatovat, že v Turecku se turisté velice zřídka setkají se zloději či kapsáři.

Tři moře

Turecké břehy omývá ze 3. stran moře. Ze severu je to moře Černé. To je částečně ochlazováno srážkovými mraky na Pontských horách. V této části Turecka prší docela často a proto je méně dobré ke trávení letní dovolené. Západ Turecka a letoviska podél Egejského moře přitahují hlavně Turky samotné, ovšem turisté ze zahraničí začínají tuto oblast už také objevovat pro dovolenou. Dříve sem turisté z jiných zemí jezdili ponejvíce na výlety za poznáním starého města v Istanbulu a starověkých památek. Dnes je však již Egejská riviéra známou dovolenkovou destinací. Jih Turecka, kterému se obvykle říká Turecká riviéra, je možné označit za nejkrásnější a hlavně nejnavštěvovanější částí návštěvníky Turecka. Zdejší břehy omývá východní část Středozemního moře a slunce tu svítí po celý den.

Pláže

Oblast na jihu Turecka je téměř v celé své délce poseta nejrůznějšími hotely a v první řadě desítkami kilometrů nádherných písečných pláží. I zde je možné najít zřídka navštěvované pláže, ukryté mezi útesy, na které je špatný přístup. Na takových plážích si pak dozajista každý užije soukromí a pohodu.

Po celodenním odpočinku na pláži by měl každý z turistů zavítat také do velkoměst, jako například Istanbul, či do menších měst Edirne, Konya nebo Sivas. A vychutnat si alespoň něco z historie a turecké kultury. Cesty určitě nebude litovat.