Turecko

země na pomezí Evropy a Asie

Egejské riviéra v Turecku a její letoviska

Dvě riviéry

Ohledně cestování, turistiky a dovolené se Turecko obvykle dělí na dvě části, Egejskou riviéru a Tureckou riviéru. Oblast Egejské riviéry je situován na západě a jihozápadě Anatolie. V antických dobách nesla jméno Kárie podle kmene, který tu žil. Až po nějaké době se vžil název Egejská riviéra podle moře, které ji omývá.

Dovolená pro každého

Egejská riviéra je velmi rozmanitá a dalo by se říci, že na rozdíl od její sestry Turecké riviéry je plná kontrastů. Místní lidé bývají slušní a velmi ochotní. Region je vhodný hlavně pro vyznavače vodních a plážových aktivit a také antické historie.

Pláž Ölüdeniz

Za poznávací znamení riviéry podél západního pobřeží Turecka je možné považovat jedna z nejfotografovanějších pláží světa, která má tvar jakéhosi jazyka. Nachází se u městečka Ölüdeniz v krásné sytě modré laguně.

I přes její nesporné skvosty a lákadla je Egejská riviéra obecně méně známá než Turecká. Nejčastěji navštěvovaná letoviska jsou Bodrum, Marmaris, Fethiye a již zmiňovaný Ölüdeniz.

Bodrum

Bodrum je životem pulzující letovisko. Je jedním z nejdůležitějších na celém egejském pobřeží Turecka. Jsou zde památky z doby mykénské až do současnosti. K jeho největším lákadlům se řadí, vedle bílých pláží, trosky mausolea krále Mausola. Jde o místo jeho posledního odpočinku a jeden ze sedmi divů světa.

Fethiye

Díky své úchvatné krajině bývá Fethiye označována za jednu z nejkrásnějších částí pobřeží Turecka. Místní hotelové komplexy jsou obklopeny piniovými lesy a dovolená na úpatí pohoří Taurus bývá pro každého turistu určitě unikátním prožitkem.

Marmaris

Marmaris patří k oblíbeným letoviskem díky krásným plážím, nádherné scenérii, ale též coby oblíbený jachetní přístav.

Icmeler

Příznivci rušného života po setmění by se měli vydat do letoviska Icmeler. Nalézá se jen 8 km od Marmarisu a v jeho jádru se nachází celá řada obchůdků, barů, diskoték a taveren.

Efes

Městečko Efes se vrylo do paměti turistů především kvůli starověkým památkám. Nejznámějšími jsou určitě Celsova knihovna, zachovalé zbytky amfiteátru a Artemidin chrám, který se nalézá kousek za městem poblíž Selçuku a též bývá řazen ke starověkým divům světa.